Olejek babassu- co z nim zrobić?

olejek-do-wlosow.jpgOlej babassu w zasadzie jest miękkim masełkiem o jasnej barwie, które dopiero w temperaturze około 30 stopnie Celsjusza zmienia się w olejek. Można go z powodzeniem stosować zarówno w formie stałej, jak i ciekłej. Dlaczego powinien znaleźć się w Twojej łazience?

  • Jest świetny jako odżywka do włosów. Można dodać go do balsamu używanego podczas do codziennego mycia włosów. Pukle nabiorą miękkości i sprężystości, dadzą się łatwo rozczesać.
  • Dobrze ochroni końcówki. Nakłada się go na suche końce włosów lub jako serum tuż po umyciu głowy na wilgotne włosy. Zabezpieczy pukle przed wszelkimi uszkodzeniami (mocne szczotkowanie, prostowanie, gorące powietrze suszarki, silne tarcie ręcznikiem).
  • Można go wykorzystać do olejowania włosów. W tym celu olejek należy ogrzać w kąpieli wodnej, a następnie wmasować w skórę głowy i włosy na całej długości. Olejek zostawiamy na głowie na 2-3 godziny lub na całą noc. Włosy należy owinąć w ręcznik, ponieważ cenne substancje zawarte w nim bardzo lubią ciepło. Jego działanie jest wówczas silniejsze. Turban na głowie zapobiegnie również tłustym plamom na poduszce.
  • Babassu można łączyć z innymi olejkami o podobnych właściwościach. Ponieważ jest on olejem wnikającym, bardzo dobrze wchłania się we włosy. Można go z powodzeniem łączyć z masłem shea, olejem palmowym, masłem kakaowym, olejkiem kokosowym lub olejem rycynowym. Zmiksowanie tych olejków spotęguje ich działanie i przyniesie większe profity dla piękna włosów.
  • Babassu będzie bardzo pomocny przed wyjściem na plażę. Zawiera bowiem naturalny filtr UV, który ochroni pukle przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.
  • Olejek babassu może być też bardzo pomocny przy określaniu porowatości włosów. W tym celu należy nałożyć go na włosy i zmyć po godzinie lub dwóch. Najlepiej pozwolić włosom naturalnie wyschnąć. Jeśli pukle wyschną i po takiej kuracji będą suche i napuszone, to prawdopodobnie nalezą one do grupy włosów wysokoporowatych lub średnioporowatych. Takim włosom nie służy olejek babassu ani kokosowy.

Olejek babassu odnajdzie się na włosach o niskiej porowatości. Takie włosy łatwo obciążyć, dlatego bardzo lubią wszystkie olejki i masła, które należą do grupy substancji wnikających. Nie zostawiają one ciężkiej warstwy na włosach, ponieważ ich małe cząsteczki szybko wnikają w głąb. Łuski włosów niskoporowatych ciasno przylegają do siebie i uniemożliwiają substancjom o dużych cząstkach wnikać do ich wnętrza. To sprawia, że osadzają się one na włosach i obciążają je. Takie włosy polubią zatem wszystkie olejki i masla z małymi cząstkami, które mają dobrą wchłanialność. Olejek babassu należy do takich substancji.