Jakim włosom przysłuży się olejek babassu?

olejek-do-wlosow.jpgOlejek babassu od dawna znany jest Brazylijkom. Uwielbiają go ze względu na jego uniwersalność. Może być z powodzeniem stosowany jako balsam do ust, masełko do ciała, krem na wysuszone skórki i przesuszone dłonie, kuracja na popękane pięty. Największą popularność zdobył jednak jako preparat do pielęgnacji włosów. Sprawdza się idealne jako całonocna kuracja, odżywka do włosów, którą stosujemy przed myciem lub w połączeniu z balsamem zakupionym w drogerii. Bardzo dobrze zadziała jako ochronne serum na końcówki włosów.

Olejek pozyskiwany jest z palmy zwanej Babacu (Attalea speciosa), porastającej tropikalne, brazylijskie lasy. Owoce, które rodzi palma, zwane są kokila. Z nich właśnie otrzymywany jest olejek babassu. Uzyskuje się go podczas tłoczenia na zimno nasion Babacu. Został on uznany przez Ecocert za bezpieczny produkt, który z powodzeniem można wykorzystywać w kosmetykach ekologicznych.

Olejek jest tak naprawdę miękkim masłem (podobnie jak olej kokosowy), który zmienia się w płynny w temperaturze 20- 30 stopni Celsjusza. W stałej formie będzie świetnym balsamem do ciała. W formie ciekłej najlepiej jest go używać do olejowania włosów. Olejek zawiera około 70% różnorodnych kwasów tłuszczowych, z przewagą kwasów nasyconych. Jest bogaty również w kwas oleinowy z grupy omega- 9, kwas linolowy oraz α-linolenowy, który należy do kwasów z grupy omega- 3. Z tego względu olejek ma wysoką odporność na utlenianie i pełni funkcję naturalnego filtra UV.

Masełko babassu posiada małe cząsteczki, a to oznacza, że bardzo dobrze wchłania się we włosy. Należy do grupy olejków wnikających, które świetnie sprawdzają się na włosach niskoporowatych. Są to włosy grube. Trudno i wolno chłoną wodę i długo schną. Ciężkie, niewnikające olejki mogłyby je przeciążyć.

Panie, które posiadają włosy o niskiej porowatości, bardzo polubią się z olejkiem babassu. Mogą go stosować na kilka sposobów:

  1. Całonocne olejowanie.
  2. W tym celu należy ogrzać olejek w kąpieli wodnej (pamiętając, aby woda nie była z byt gorąca) i w takiej płynnej formie wetrzeć go w skórę głowy i włosy na całej długości. Olejek zostawia się na włosach na całą noc. Głowę należy owinąć ręcznikiem, aby nie potłuścić poduszki.

  3. Olejowanie na 2-3 godziny przed umyciem włosów.
  4. Wykonuje się je podobnie jak poprzednie, tylko skraca czas trzymania olejku na włosach. Po 2-3 godzinach należy umyć włosy delikatnym szamponem.

  5. Dodany do balsamu lub odżywki-maski.
  6. Olejek można zmieszać z ulubioną maseczką lub balsamem stosowanym podczas każdego mycia włosów. Wówczas można użyć Babassu w postaci masełka. Mieszamy je z balsamem lub odżywką. Czas trzymania balsamu lub maski zależy od czasu podanego na opakowaniu produktu, którego używa się razem z babassu.

  7. Jako serum na końcówki włosów.
  8. W takiej formie można używać babassu nawet codziennie, na suche lub wilgotne włosy. Będzie on ochronnym serum, które nakłada się na same końce włosów. Masełko zabezpieczy je przed rozdwajaniem i wszelkimi uszkodzeniami.